Dom ako pevnosť v Belgicku

Nachádzate sa tu

Dom postavený na belgickom vidieku, od architektonickej kancelárie Stéphane Beel Architects v roku 2010, ponúka atraktívne a mimoriadne inteligentné usporiadanie rôznych priestorov tradičného štýlu vidieckej farmy.

Dom ako pevnosť na belgickom vidieku. V hlavnej úlohe lícové tehly.

 

Dom vo svahu

Dom je postavený na trávnatom kopcovitom teréne, pričom toto obydlie poskytuje úplne odlišné pohľady z rôznych strán. Dva samostatné, tehlou obložené objekty, sú postavené v typickom farmárskom štýle, ale v modernom poňatí.

Vonkajší dizajn je nenápadný

Z jednej strany, akoby pod terénom, je spodné podlažie, ktoré tvorí vzdušný, moderný interiér s prístupom k trávniku. Vonkajší dizajn domu z lícových tehál zachováva históriu danú regiónom, pretože pohľad od hlavnej cesty odhaľuje iba dve starodávne budovy bez známok modernej architektúry. Akonáhle však vstúpite do vnútra, zistíte, že k dispozícii sú všetky moderné vymoženosti súčasnej domácnosti.

Pohľad z diaľky

Z neďalekého kopca nový dom takmer zakrýva staršie hospodárske budovy, ktoré existovali na pozemku ešte pred jeho výstavbou. Z tejto strany je viditeľné spodné podlažie domu, ktorá spája dva objekty na hornom podlaží do jednej, modernej stavby postavenej do svahu.

Naoko vidiecky štýl, ktorý zapadá do prostredia

Dom, viditeľný z príjazdovej cesty je zámerne vytvorený tak, že garáž a obydlia sa javia ako dve oddelené konštrukcie, ktoré im umožňujú koexistovať s ich agrárnym prostredím, pričom skrývajú moderné vybavenie.

Prekvapenie vo vnútri

Prvý z dvoch častí domu na najvyššom poschodí tvorí prístrešok pre auto a skladový priestor vedľa neho. Tehlové strechy a celkový tvar oboch horných častí domu pripomína storočné hospodárske budovy v okolí, zatiaľ čo pohľad o poschodie nižšie ukazuje nepochybne súčasný dizajnérsky štýl.

Stromy a tráva

Pozdĺž hornej časti domu, kde sa svah otvára do širokej trávnatej plochy, bolo vysadených niekoľko nových stromov tak, aby rástli a poskytovali  príjemný tieň pre trávnik. Tieto dve časti domu na najvyššom poschodí spája chodník z obdĺžnikových betónových dosiek.

Vstupy a mostíky

K dispozícii je niekoľko rôznych spôsobov vstupu do domu pre tých, ktorí žijú v dome, rovnako ako pre tých, ktorí ho navštevujú. Prístrešok pre auto je otvorený z oboch strán, aby obyvatelia mohli prechádzať cez priestor medzi dvoma hornými budovami smerom k hlavnému vchodu, zatiaľ čo most z trávnatého chodníka vedie aj do interiéru. Miestnosti na druhej strane domu majú výhľad na kopce.

Svetlo a zasa svetlo

Aby bolo dostatok svetla v spodnej časti domu kedykoľvek počas dňa, musí existovať spôsob, ako dostať slnečné lúče do každej miestnosti. Za týmto účelom bol vytvorený široký svetlík vedľa domu, čo umožnilo použitie veľkých okien a presklených dverí, a to bez narušenia tradičného vzhľadu hornej časti domu.

Zrkadlá v exteriéri

Svetlík je upravený hladkými kamennými dlaždicami a zrkadlovými plochami na oboch koncoch, čím sa opticky zväčšila jeho dĺžka. Svetík má na každej strane drenážny otvor, aby sa zabránilo hromadeniu vody a erózii susedného trávnika.

Most do domu

Hlavnú vstupnú cestu k domu tvorí elegantný moderný most , ktorý zároveň dodáva novému domu nádych starodávneho štýlu tohto regiónu. Napriek tomu však musí byť návštevník veľmi blízko k budove, aby zistil, že pod chodníkom sa skrývajú ďalšie časti domu.

Vnútorné steny bez tehál

Za cestou, vedúcou z prístrešku pre auto, sú dvere do hlavného domu skôr nenápadné, s malou markízou, aby vás chránili pred dažďom. Jediným viditeľným znakom toho, že na prvý pohľad malý dom sa rozprestiera na väčšom priestore, je dolné bočné okno pod mostom, pravdepodobne umiestnené na schodisku vo vnútri. Do interiéru nevidíme, ale vieme, že vnútorná štruktúra stien nie je pokrytá tehlami ako vonkajšie plochy domu.

Sklo a opäť svetlo

Vo vnútri dolného podlažia sú viaceré steny vyrobené zo skla, zakryté záclonami pre väčšie súkromie, ktoré umožňujú naplno prenikať svetlu do vnútra. Tomu napomáha aj chodba spájajúca väčšinu interiéru v zadnej časti, ktorá vedie vedľa svetlíka.

Spájanie interiéru s exteriérom

Na opačnej strane domu majú izby široké dvere a vysoké okná, ktoré sa otvárajú priamo na priestranný svah. Z týchto miestností vyechádzajú smerom von terasy a chodníky s kamennou dlažbou a tak prepájajú interiér s exteriérom.


Zdroj: http://www.trendir.com/ultramodern-house-made-from-twin-traditional-structures/