Kaktus v strede domu z tehál a betónu

Nachádzate sa tu

Dom s názvom Mezquites sa nachádza v meste San Miguel de Allende v mexickom štáte Guanajuato. Tehly na fasáde tvoria zaujímavý vzor, čím ozvláštňujú strohú betónovú konštrukciu domu.

Dom sa prispôsobil stromom

Mexické štúdio AS / D Asociación de Diseño navrhlo dom z niekoľkých častí tak, aby obklopovali existujúci kaktus v strede stavby. Jeden z rohov domu je vykrojený tak, aby ostalo miesto pre ďalší existujúci strom na pozemku.

Cieľom architektov bolo, aby sa zachovali prírodné prvky, ktoré sa nachádzali na pozemku a aby spolu s domom vytvárali vzájomný vzťah. Kaktusový strom je v strede projektu, tvorí akési ohnisko domu.

Lícové tehly vs. studený betón

Hlinené tehly, ktorými sú obložené fasády, vyčnievajú v rôznych dĺžkach, čím vytvárajú obrazový efekt. Spodné časti domu sú zhotovené zo sivého pohľadového betónu, alebo sú natreté na bielo.

Pôdoyrs, ktorý vytvára súkromie

Nádvorie oddeľuje hlavné obytné priestory v dome od umeleckého štúdia, ktoré je vyvýšené nad zemou a vytvára krytý vonkajší priestor vedúci k záhrade. Kuchyňa a jedáleň sa nachádzajú na prízemí. Priestor je spojený s  obývacou izbou veľkou zasklenou stenou, ktorá smeruje do dvora.

Kľudné izby na poschodí

Betónové schodisko vedie na horné poschodie, kde sú izby. Veľké okná v každej miestnosti poskytujú výhľad na záhradu a stromy. Na prvom poschodí je aj úzky balkón s výhľadom na nádvorie.


Fotografie: Rafael Gamo Fassi.
Zdroj: https://www.dezeen.com/2017/05/29/mezquites-house-asd-asociacion-de-diseno-clay-concrete-cactus-mesquites-tree/