Okná ako akváriá

Nachádzate sa tu

Moderný rodinný dom v Belgicku od architektonického ateliéru Architektuurburo Dirk Hulpia je stelesnením moderných trendov a súčasne veľkolepou oslavou tradičných materiálov - lícovej tehly a škridly.

Namiesto rýb vidno prírodu

Dom sa nachádza v meste Aalter, medzi mestami Brugge a Gent a skladá sa z dvoch častí, ktoré sú spojené presklenou časťou. Obe časti domu majú šikmú strechu a najzaujímavejšie sú veľké vyčnievajúce rohové okná, ktoré pripomínajú akváriá:-) Okná dodávajú domu silný výraz tým, že okolitá krajina tvorí stále sa meniace živé obrazy.

Tehlová fasáda a strecha ladia dokonale

Fasády domu sú obložené lícovými tehlami dlhého formátu a strechy sú pokryté krytinou podobnej farby, akú majú tehly na fasáde, takže rozdiel medzi strechou a fasádou je takmer neviditeľný.

Rímsy ako lavičky v parku

Rímsy okien vo vnútri hlbokých rámov okien slúžia na príjemné posedenie, vyzerajú ako lavičky v prírode. Takto je spojenie medzi obytným priestorom a okolitým prostredím ešte silnejšie.

Jedoduchý a účelný pôdorys

Menší z domov slúži ako ateliér pre majiteľku - umelkyňu, je tu aj prístup do suterénu a do prístrešku pre auto. Vo väčšom dome na prízemí je obývačka,  spálňa a kúpeľňa a na poschodí je hosťovský apartmán. V presklenej časti medzi oboma domami je kuchyňa s jedálňou, ktorá má rovnú strechu a drevený obklad, čo dodáva zadnej časti domu útulnejší vzhľad.

 

Zdroj: www.dezeen.com

Fotografie: Alejandro Rodríguez